Jak vyprat skvrny na oblečení?

25.04.2024

Jak se zbavit skvrn a při jaké teplotě prát?

Skvrny na oblečení jsou běžnou součástí každodenního života, ale jejich odstranění může být někdy výzvou. Klíčem k úspěchu je správný postup a znalost toho, jaké produkty a teploty použít pro různé typy skvrn a tkanin.

Pro začátek je důležité skvrnu co nejdříve ošetřit. Čím déle skvrna setrvá na tkanině, tím obtížnější bude její odstranění. Pokud je to možné, skvrnu ihned opláchněte studenou vodou, aby se zabránilo jejímu zaschnutí. Můžete také použít třeba tento SOS EKO sprej na skvrny, který je účinný na skvrny biologického původu (potraviny, krev, tráva, špína...) a skvrnu odstraní během jedné minuty. Nastříkáme na skvrnu, necháme 1 minutu působit a potom co nejrychleji opláchneme vodou. Je to moc šikovný pomocník, kterého můžete mít na cestách neusále u sebe třeba v kabelce.

Prací prostředky

Při odstraňování skvrn je důležité zvolit správný prací prostředek. Na bílé prádlo je ideální používat prací prášky, které obsahují bělicí složky. Na druhou stranu, prací gely a kapsle jsou šetrnější k barvám a snadno se rozpouštějí ve vodě, což je výhodné při praní na nižší teplotu.
K pracímu prostředku můžete přidat různé posilovače pro praní skvrn, které jsou běžně k dostání.
Můžete vyzkoušet třeba enzymatický EKO gel Fleckito na skvrny živočišného nebo roslinného původů (jídlo, krev, špína, tráva...).
Na pigmentové skvrny třeba od fixy nebo vodových barev můžete použít například OXYDOO EKO univerzální bělidlo na bázi aktivního kyslíku. Bělidlo je obvykle bezpečné na bílých a odolných stálobarevných tkaninách, ale může být agresivní vůči některým velmi jemným textiliím. Proto je vždy lepší u choulostivých tkanin provést test na malém neviditelném místě před aplikací na větší oblast.

Oživení skvrny před praním

Před praním je dobré skvrnu "oživit" například pomocí tříminutového EKO spreje Fleckito, který nastříkáte na skvrnu a potom prádlo vyperete.

Teplota praní

Teplota praní je dalším klíčovým faktorem. Mylně se domníváme, že vyšší teploty skvrny lépe odstraní, ale mohou je naopak vystabilizovat a následné odstranění už bude opravdu obtížné. Například skvrny od krve je doporučeno prát na maximálně 40 °C, aby se předešlo jejich ustálení.
Skvrny tedy zkoušejte prát nejdříve od nižších teplot.
Na mastné skvrny může být efektivní praní při vyšší teplotě, ale je třeba být opatrný, aby nedošlo k poškození látky.

Dodržování dávkování pracích prostředků

Je také důležité dodržovat návod na dávkování pracího prostředku. Příliš mnoho může zanechat zbytky na prádle a praní se zbytečně prodražuje, zatímco nedostatečné množství pracího prostředku nemusí skvrny účinně odstranit.

Závěrem

Odstranění skvrn vyžaduje pozornost k detailům a správný výběr produktů a teplot. S těmito tipy a triky můžete zvýšit šanci na to, že vaše oblečení bude vypadat jako nové, bez ohledu na to, co život přinese :)

Eko drogerie Dedra